GenelGündemITEORöportajSon DakikaYazarlar

İ.B.B. TAKSİCİLERE, ”28 ŞUBAT” GİBİ POST MODERN DARBE YAPIYOR!

blank

İ.B.B. TAKSİCİYE, 28 ŞUBAT GİBİ POST MODERN DARBE YAPIYOR!

Bizler bir yıldır İ.B.B. ye dilekçe ile Cimer’den soruyoruz İstanbul’da, İett, Metrobüs, Minibüs ve Taksi yıllık yolculuk adeti ve yıllık şikayet sayısı kaçtır, fakat bize bu rakamlar verilmiyor oysa biz biliyoruz İett de %15 metrobüsten %14 şikayet var. Peki günde 1.403.000 adet yolculuk yapan taksicilerde şikayet sayısı kaç günlük 490 adet yani oran olarak %1 bile değil ve en önemlisi şikayete konu bizimde esnaf olarak şikayetçi olduğumuz Taksim, Eminönü, Sultanahmet gibi 5-6 kronik noktaya uzun zamandır rotasyonlu Trafik zabıtası denetimi istedik ama yapılmadı, anlıyoruz ki bize destek olması gerekenler destek olmak yerine 28 Şubattaki Ali Kalkancı, Fadime Şahin tiyatrosu gibi her gün bize algı haberleri ile saldırılar yapılıyor, sorun çözmesi gereken Sorumlu İ.B.B. sorun çözmek yerine sorundan nasıl para kazanırım derdinde çok yazık…

EKREM İMAMOĞLU YETKİ GASPI YAPIYOR!

İ.B.B. Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamayı acemi danışmanlarının kendisini hataya düşürdüğünü sanıyoruz zira İ.B.B. Toplu Ulaşım Müdürlüğü bürokratları İ.B.B. Tuhim İnternet sayfasında, Ticari Plaka verilme usul ve esasları yönetmeliğini yayınlamışlardır. Bahse konu yönetmelikte şartlar bellidir ve 5393 sayılı yasa ve 5216 sayılı yasalarda 86/10553 sayılı Bakanlar kurulunun çelişmeyen maddeleri uygulanır hükmü vardır yani sadece gerçek kişilerin katılabileceği ve piyasadaki Plaka değerinin %80 i üzerinden muhammen bedel belirlenerek ihale yapılmalıdır.

YETKİ GASPI !

5216 sayılı kanunun 9.maddesi ve 5393 sayılı Belediyeler kanunun 15.maddeleri gereği Büyükşehir belediyeleri Ticari Tahditli Plaka satışları için önce Ukome kararı almalı devamında İhale ve satış yöntemi için Belediye meclisi onaylı Meclis kararı alınmalıdır fakat Sayın İmamoğlu Ukome ve İbb Meclisinin yetkisini yetki gaspı yaparak Belediye Encümeni ile karar alıp 3 yıllık kiralık Taksi vereceğiz demiştir 5393 sayılı yasanın 34.maddesi çok açık Encümen görev ve yetkileri belirlenmiştir Sayın İmamoğlu Belediyeye ait taşınmazları encümen kararı ile 3 yıllığına kiraya verebilir Mülkiyeti Tahditli Taksi esnaflarına ayrı ayrı ait olan TAŞINIR Taksi plakalarını 3 yıllığına kiraya vermesi mevzuat cevap vermemektedir, Ayrıca çok önemli bir nokta da şudur İ.B.B. Encümen kararı ile vereceğini İddia ettiği Taksi Araçların Emniyet Ruhsat Tescili ve Şoförler Odaları tarafından Plaka basımı için de Ukome kararı gereklidir aksi durumda bu kurumlar gerekli tescil ve plaka basma işlemini yapamazlar.

TAKSİCİNİN SAHİBİ İ.B.B. DEĞİL, İÇİŞLERİ BAKANLIĞIDIR!

Taksiciler İçişleri bakanlığımızın belirlediği kurallar çerçevesinde ihale ile plaka satın almıştır sonrasında sektöre katılan Taksicilerde 7104 sayılı kanun ile Her Taksi alım satımında devletimize yaklaşık 80-100 BİN TL. arası vergi öderler.
İçişleri Bakanlığımız daha önce İ.B.B. ye verdiği cevapta taksilerin Toplu Taşıma Aracı olmadığını resmi yazı ile bildirmiş olmasına rağmen
İ.B.B. taksileri kendi mülkiyeti sanıp bizlere Toplu Taşıma kuralları dayatıyor

TAKSİCİLER OLARAK KANDIRILDIK!

Sayın İmamoğlu’nun Bizlere Seçim vaatleri şöyle idi; İ.B.B. İçinde taksicilerin Masası olacak, gelişmenize her türlü destek vereceğim ayrıca her yıl okullar açılmadan tarifenizi tefe tüfe nispetinde arttıracağım dediler. 2 yıldan sonra gecikmiş tarife zammını aldık fakat zammımızı bile İett ye %35 zam yaparken bize %25 zam vermiştir. Bir yıldır her ay yapılması gereken Ukome 6 ayda bir yapılmaya başlandı Sorunlarımız daha çok birikmeye başladı maalesef Belediyenin anlaştığı İTAKSİ aplikasyonu yeterli gelişmeyi 1 yıldır yapamıyor örneğin Şoför için hala cep telefonu uygulaması bile yok, Taksicileri küçük ve iki marka araç kullanmaya mahkum edildi ve başkaca sorunlar devam ediyor.

İ.B.B. TAKSİCİLERİ Mİ KISKANDI?

Sayın Başkan Pandemi sürecinde Taksicilere hiç destek vermedi desek yeridir. Şöyle ki Pandemi sürecinde İett nin başarısızlığı ortada mağdur sağlıkçılarımız için, gönüllü Taksiciler olarak ekonomik sıkıntıya rağmen yasak günlerinde sağlıkçılarımızı ücretsiz taşıdık Cefakar sağlıkçılarımızın dualarını aldık fakat sanırım bu iyi niyetli takdir alan başarılı çalışmalarımız İ.B.B. yi kızdırmış olsa gerek. Başka illerde taksicilere belediyeler yakıt desteği maske eldiven dezenfektan desteği verdiler ama İ.B.B. maalesef bize bu destekleri vermedi.

İ.B.B. ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ MASAYA YATIRMALI!

İYİ PARTİ İ.B.B. Meclis üyesi Sayın Dr.Suat Sarı sürekli ulusal medyada olması gerekenleri anlatıyor, anlatılanlara bizde katılıyor ve onaylıyoruz
Dr.Suat Sarı hocamız;
-Devletimizin korsanla çok ciddi mücadele etmesi gerektiğini
-İbb nin anlaştığı itaksi nin esnaf talepleri konusunda güncellenmesi gerektiğini
-Taksi Meslek Yasası yapılması
-Taksiler günlük ortalama 1.430.000 adet yolcu taşırlar ibb beyaz masa şikayet sayısı 490 adettir
-Anayasamızın 173.maddesi gereği Devlet Esnafını koruyan tedbirler alır dediler
-İbb Taksiye Para kazanmak gözü ile bakmak yerine İstanbula özgü Marka Taksisi olmalı dediler
-Taksicilere neden küçük araç ve segment dayatması yapılıyor dediler.

Tüm bu analizler ortak masada konuşulmalı.

YENİ NESİL TAKSİCİLER KOOPERATİFİ BAŞKANI
KIYASETTİN TELLİ

blank blank

blank
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin