GenelGündemKültür SanatRöportaj

Gece, Sokakların Öteki Yüzü.

İstanbul Taksi Esnafı ve Gece Fotoğrafçısı Şevket Şahintaş

İstanbul Taksi esnafı Şevket Şahintaş, 1988 yılında başladığı Taksicilik Mesleğine günümüzde de devam etmektedir. 2004 kış ayında, çalıştığı bir gece sokakta gördüğü, uyumaya çalışan birisinin o andaki durumundan etkilenerek başladığı Gece Fotoğrafçılığında isminin duyulması, İnternet’e yüklediği fotoğraflarla oldu. Daha sonrasında ODTÜ Mezunlar Derneğinin üyelerine gönderdiği; Bir Taksi Şoförünün Gözünden İstanbul mesajıyla katıldığı etkinlikte hem yerli hem yabancı basının dikkatini çekti. İlk röportajını ülkemizde ki medya organlarına veren Şevket Şahintaş’ın çalışmaları, daha sonra CNN INTERNATIONAL’ın gün boyunca verdiği haberlerde, ilk haber videosu olarak yayınlandı. Arte‘de, Deutche Welle‘de yayınlanan belgesellerden sonra, Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül töreninde, Erdem Murat Çeliker’in çektiği ve Şevket Bey’in kendi hayatını anlatan Herkes Uyurken isimli belgesel ile En İyi Belgesel Film dalında birincilik ödülü aldı.

İngiltere’de, Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçısı Ara Güler ve Şevket Şahintaş ile yapılan röportaj da, iki fotoğrafçının hayata ve fotoğrafa bakışı, London College of Communication’da foto muhabirliği ve belgesel fotoğrafçılığı, master programı olarak yayınlandı.

Türkiye’deki ilk resim sergisini, 8 Eylül 2009’da İstanbul’da “Gecenin Öteki Yüzü ismiyle gerçekleştiren, Şevket bey ile yapmış olduğumuz röportajımızı Youtube kanalımız üzerinden izleyebilir, Basılı olarak çıkacak olan dergimizde okuyabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin