GündemRöportajYazarlar

ANKARA’DAKİ TAKSİ SAYISININ FAZLALIĞI

 Yılmaz ÇETİNKAYA

blank

Türkiye genelinde Taksi sayısı nüfus oranlarına göre belirlenmiş iken  bu durum Ankara’da tam tersine bir durum oluşturmuş

Bu durumun oluşmasında Ankara valiliğinin plaka vermesi peşinden  1993 /95 arası SİNCAN VE GÖLBAŞI nın Merkez ilçe olması nedeni ile buralarda bulunan ve ticari taksi olmayan Süt satan, sebze satan, hatta kum eşya taşımak için Traktörünü Kamyonunu Kamyonetini  ticari kazanç vergisine kaydettirenlerin dahi

Taksi plakası için başvurmuş ve  Taksi plakası almaya  hak kazanmış. Bu durum sayısı 6600 olan Taksi plakası sayısının  7701 çıkmasına sebep olmuştur.

 

Türkiye’nin  3 Büyük ilindeki istatistik durumu ortalama

İSTANBUL

NÜFUS :15,000,000

TAKSİ SAYISI :17330

TAKSİ BAŞI DÜŞEN KİŞİ SAYISI: 865

YILLIK TURİST: 13,000,000

İZMİR

NÜFUS: 4,367,251

TAKSİ SAYISI:3618

TAKSİ BAŞINA DÜŞEN KİŞİ SAYISI: 1207

YILLIK TURİST SAYISI:1400,000

ANKARA

NÜFUS: 4511825

TAKSİ SAYISI: 7701

TAKSİ BAŞINA DÜŞEN KİŞİ SAYISI: 585

YILLIK TURİST SAYISI :450,000

 

Ankara’nın memur kenti olması Turist bakımından Türkiye’nin nüfusuna göre en az Turist çeken il olması ve Gelen turist içinde yabancı turistin %14 olması gösteriyor ki Ankara çok fazla Turist alan şehirler arasında değildir.Ülkeye gelen protocol mensuplarının Turist sayısına dahil edilmesi ile Ankara’da turist varmış gibi 12/12/2018 tarihinde Ankara UKOME toplantısından TUR ve TURİZM Firmalarına Taksi yolcusunu taşıyacak kanunları çıkartmasına sebep olmuştur. Kanunsuz çalışan bu araçların  hiç bir şekilde  denetlenmemesi bir belge ile onlarca araç çalıştırılmasına sebep olmaktadır.

Ankara’da son 5 yılda Korsan Taşımacılık yapanlarla gerektiği gibi mücadele edilmemesi Korsan ile mücadele edeceklerin mücadele ediyor  gibi davranarak Taksici esnafını oyalamaları KORSAN TAŞIMACILIK yapanları cesaretlendirmiş  fütursuzca her geçen gün sayılarının artmasına sebep olmuştur.

Bu durum Ankara Taksicilerini  ticari yönden olumsuz etkilemiş Taksileri Duraklarını  Sarı çiçeklerle doldurmuş  Kızılay Ulus gibi merkezlerde sağ şeritlerin sararmasına neden olmuştur.

Trafik polisleri ile Taksicilerimizin  sürekli sorun yaşamasına, Bulvarda çalışan taksilerin arkalarından aylık 5-10 adet trafik cezası gelmesine sebep olurken   oto Parklara çekilmeleri ayrıca sorun oluşturmuştur.

ANKARA’DA TAKSİ PLAKA FİYATLARI YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Türkiye de Ankara’nın başkent olması Ankara taksicilerinin kazançları ve plaka fiyatlarında  bir avantaj olması gerekirken İSTANBUL, İZMİR, BURSA, ESKİŞEHİR, SAMSUN, KOCAELİ, MUĞLA gibi illerde Taksi fiyatları  1,5 2/2,5 milyon lira gibi değerlere sahipken ,Ankara taksi plaka değeri Türkiye’deki  bazı ilçelerin değerine dahi ulaşamamıştır .

 

blank
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sizin ankarayla olan zorunuz ne kardeşim yok ankaraya fazlaymış bilmem ne.3 şehirin nüfusunu yazarken bile ankaranın nüfusunu bilerek yanlış veriyorsunuz ankaranın resmi nüfusu 5.7 milyondur.İzmirle aynı nüfusu yazmışsınız hayırdır siz zorunuzamı gidiyor istanbula yakın taksi sayısının olması?Gyarimenkul ve araç satışlarında bile istanbulun yarısı kadar hacme sahip bir şehir burası rant istanbuldan ankaraya kayıyor diye zorunuzamı gidiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin