GündemRöportaj

Antalya Taksicileri Şoförlü Araç kiralama adı altında Yapılan Korsan Taksiciliğin bitirilmesini istiyorlar

Ersen Yalçın

blank

Antalya Şoförler ve Otomobilciler odası Başkanı Niyazi Özçelik ile yaptığımız röportajda Antalya Taksicilerinin sorunlarını konuştuk. Antalya’da 3850 adet T plakalı tahditli ticari taksi olduğunu belirten başkan, Antalya’nın Turizmin başkenti olduğunu ÖTV indiriminden faydalanan Taksi esnafının çoğunluğunun araçlarını yenilediğini belirtirken göreve geldikleri 4 ay içinde taksilerle ilgili geleceğe yönelik bir çok çalışmalar yaptıklarını bazılarını önümüzdeki dönemlerde hayata geçireceklerini anlattı. Şoför kartlarına gelecek dönemlerde yeni kriterler geleceğini ,Şoförlere dil eğitimi ve müşteriye davranış konularındaki eğitimleri bölge bölge durak bazında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Antalya Taksicilerinin en büyük sorunun maalesef bazı Rent A car yani araç kiralama firmalarının  şoförlü araç kiralama adı altında korsan taksicilik yapmaları olduğunu söyleyen Başkan Özçelik herkesin kendi alanında kalması gerektiğini taksicilik faaliyetinin taksiciler tarafından yapılacağı kanunlarda belirtilmiştir dedi. ‘’Korsan taksiciliği başka isimler altında yapmak korsan taksiciliği yasal yapmaz’’ Taksicilerin emeğinin çalınmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini belirten başkan bu konu ile ilgili Antalya büyükşehir belediyesi ulaşım dairesi ile koordineli olarak çalışıyoruz denetimleri destekliyoruz dedi. “Otellerdeki rent a carların çoğu şoförlü araç kiralama adı altında transfer işi yapıyor. Bu durum sektörümüze yüzde 20 gibi bir kayıp yaşatıyor.Şoförlü rent a car diye bir iş kolu zaten yok. Bunlar taksicilerin işini çalıyor.’’ Özçelik, otellerin kendi bünyelerindeki otomobil ya da araçlarla da yolcu taşımacılığı yapamayacağını söyledi.

Antalya’da taksicilik konusunda söyleşilerimize Antalya Havalimanı Taksi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi başkanı Sebahattin Küçükbaşkan ile devam ederken Başkandan kooperatifin 1991 yılında kurulduğunu ve kooperatif bünyesinde 250 araç ,750 şoför bulunduğunu öğrendik.

blankYaklaşık 10 ay önce Başkan seçilen Sebahattin Küçükbaşkan geldiği ilk günden beri Korsan Taksiler ile özellikle D2 belgesine sahip bazı firmaların U-ETDS sistemine bile uymadan taksicilik yapmalarına karşı   Hanutcuların Taksi Taksi diye bağırarak Turistleri korsan araçlara yönlendirmesine karşı mücadele verdiklerini , Antalya Valiliği ve Antalya emniyeti ile Korsan Taşımacılığı engellemek için yapılacak denetimlerin artırılmasını istediklerini söyledi

Antalya Havalimanı Taksiciler kooperatifinin çok disiplinli bir yapısının olduğunu ve disiplin kurullarının kurallara uymayan şoför arkadaşlara gerekli yaptırımları uyguladığını anlatan Başkan şikayet oranın düşük olduğunu da ekledi.
Antalya Şehir içi Taksimetre fiyatı : AÇILIŞ: 5.50 tl   KM:   4 tl.

blank
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin