GündemRöportaj

İBB Meclis üyesi ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı

Kariyerinin önemli bir kısmını ulaşım sektöründe geçiren Dr. Suat Sarı ile İstanbul Trafiği ve Taksiler Hakkında konuştuk. Söyleşimize çalıştay’da  sunumu yapılan Ulaşım Akademisi projesi ile başladık. Arnavutköy ilçesi sınırlarında yapılması planlanan henüz proje aşamasında olan sürüş akademisi İ.E.T.T çalışanları başta olmak üzere tüm şoförlerin eğitimini ve sertifikalandırılmasını sağlayacak.

İlk etapta İ.E.T.T, Otobüs AŞ ve Özel Halk Otobüsü sürücülerine eğitim vermesi planlanan akademide ikinci etapta taksi, minibüs, yeni başlayan aday sürücüler, arazi araç sürücüleri ve motosiklet sürücülerine sertifika programları düzenlenmesi hedefleniyor. Akademinin yapımına 2021 yılı içerisinde başlanılması planlanıyor.

Korsan Taşımacılığa karşı tepkilerini her fırsatta belirten Suat Bey, taksilerin gelirinin artırılması için  korsan taşımacılıkla mücadelenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha tekrar etti. Korsan Taşımacılığın aynı zamanda vergi kaybına sebebiyet verdiğini anlattı.

Taksi ile yolcuyu buluşturacak olan aplikasyonlar üzerine konuşurken Belediyenin iTaksi Aplikasyonunun önemli olduğunu söyledi. Hızla dijitalleşen dünyada Aplikasyonların zaman,yakıt,verimlilik gibi önemli konularda Taksicilere yardımcı olduğunu belirtti.

İstanbul’da  Trafik yönetim modeli oluşturmanın gerekliliğine dikkat çeken Suat bey ‘’Trafiğin sahibi kim’’ diye bir soruyu cevaplanmak üzere herkese sordu. Trafiğin birden fazla kurum tarafından yönetilmesi yerine bir TRAFİK BAKANLIĞI kurulmasını öneren Suat Bey bu konuların çözümü için yoğun mesai harcadığını belirtti.

Kent içi trafik mühendisleri yetiştirmek ulaşım sektörünün özellikle İstanbul Trafiğinin ihtiyacı olan bir mühendislik  olduğunu, inşaat mühendislerinden  evrilme mühendisler yerine trafik mühendislerinin görevlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yetişen trafik mühendislerine istihdam garantisi vermek gerektiğini, Belediyelerde iktidar değişse bile yetişen bu mühendislerin işlerinin başında olacağını bilmeliler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin