Yazarlar

Taksi de Teknoloji

Ömer Faruk Özbay

İlk sayımız, bizlerde sizler gibi heyecanlıyız böyle bir derginin yapılması için aslında geç bile kalınmıştı doğrusu, binlerce çalışan ve milyonlarca müşterinin aklındaki tüm soru ve sorunlara çözüm olacağını, karşılıklı etkileşim halinde olarak daha kaliteli hizmetin ortaya çıkacağı inancımız ile yola çıkıyoruz,

Aslında artık güncel yaşantımızın her alanında olmazsa olmazımız, her gün gelişen teknolojik gelişmeler, hayatı daha da kolay kılmakta ve yaşam kalitesini artırdığı için hayatımızda önemli bir yer edinmektedir. Taksi taşımacılığı da son yıllarda  gelişen teknoloji ile değişen isteklere karşı cevap verebilmek,ayak uydurmak zorundadır.Kimilerine göre zor olsa da Teknoloji kaliteli hizmetin , zamandan tasarruf, yakıt tasarrufu ve müşteri ile buluşma kolaylığı olarak görülmektedir.Taksi ve teknoloji dendiğinde en çok akla gelen müşteri ve taksiyi birbiri ile buluşturan aplikasyonlardır.Bizde bu yazımızda buna değinelim.

Dünyada şuanda kullanılan bir çok aplikasyon var.Gideceğiniz konumu rahatlık ile seçmeniz , ödeyeceğimiz ücreti tahmini de olsa bilmeniz , ücreti ister nakit ister kredi kartı ile ödeyebilmeniz , araçta oluşacak bir problemde karşınızda muhatap olarak birini bulabileceğiniz ve yolculuk sonunda aracı kullanan kişi için verdiğiniz puan ile sizden sonra araca binecek kişilere iyi yada kötü referans olmanız  otomatikman hizmet kalitesinin artması gibi bir çok olumlu etkiyide beraberinde getirmektedir. .

Ülkemiz de hali hazırda kullanılan hem yerli hem yurtdışı menşeli aplikasyon uygulamaları Avrupa ülkelerine göre şu anda tam anlamı ile sistemini yasal zemine oturtmamış olsa da büyük ölçüde hizmet vermeye devam etmektedir. Ülkemizin son yıllarda turizm alanındaki başaralı programları ve yatırımları sonucunda  ülkemize gelen yabancı   misafirlerimizin de daha kolay taksicilik hizmeti alması anlaşmazlıkların ve oluşa bilecek olumsuzluklarında  önüne geçilmesi adına  önemli bir aracı olmaktadır. Olumsuz durumları yok mu diye soruları duyar gibiyim ; tabiiki de var hali hazırdan yeni sonuçlanmış bir davada var herkesin bildiği günlerce haberi yapılan bir uygulama alanının dışına çıkıp yasal olmayan araçlar ile taksicilik hizmeti vermesi gibi. Bu noktada  iş tamamen yetkililerde olmalı yetkili kurumlar aplikasyon hizmeti vermek isteyen firmalara belirli bir standart getirip belirli ücret karşılığında lisans vererek sadece yasal olan taksiler ile hizmet edeceğini taahhüt  edip bununda denetimini sağlarsa sistemin daha oturaklı şekilde devam etmesine katkı sağlayıp belirli kural ve yönetmelik ile sistemin düzenini sağlamış olurlar. Önceden beri kaliteli hizmet alıp güvendiğimiz taksi durakları mutlaka bu teknoloji gelişimde unutulmamalı durak entegreli aplikasyon sistemleri ile  daha güvenli ve daha kaliteli  hizmet için sistemin parçası olmaya devam etmelidir.

Teknolojiye direnmek yerine onu en etkin şekilde kullanmak bu gelişmelerin tamamı bir düzene sokarak mutlu müşteri mutlu taksici ve kaliteli hizmeti sağlamak ülkeye katma değer katmak çok daha kolay olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin