GündemTeknoloji

Elektrikli Taksiler İçin Kablosuz Şarj Çalışmaları Başladı

Ticari taksilerin operasyonel maliyetlerinin başında yakıt maliyeti gelmektedir. Elektrikli ticari taksilerin yalnızca yakıt maliyetlerini sıfıra yakın seviyelere çekecek olması bile tek başına tercih sebebi olabilir. Geleceğin ticari taksi teknolojisi aylar önce Londra sokaklarında start aldı. Tabi bu teknoloji yeni olduğu için taksicileri elektrikli taksilere yönlendirmek ancak onu cazip hale getirmek ile mümkün olabilir.

Elektrikli taksilerin görünen en belirgin sorunlarından birisi çok fazla şarj edilmeye ihtiyaç duymalarıdır. Sayılarının bir hayli fazla olduğu yüksek güce sahip şarj istasyonları, elektrikli araçlar için en temel ihtiyaçtır. Şarj sorunu gibi, elektrikli araçların sorunlarını çözmek  için ingiltere’de  aylar önce  bir konsorsiyum kuruldu. Bu konsorsiyum adına wicet (wireless charging for electric taxis) yani elektrikli taksiler için kablosuz şarj dedikleri bir proje geliştirmeye başladı. Kablosuz şarj sisteminde yerde duran elektrik levhasının üzerine aracın altındaki levhayı denk getirecek şekilde park ettiğiniz zaman araç kablosuz olarak yerdeki levhadan elektrik alarak pili şarj ediyor.

Sprint power, shell, nottingham city council, parkingenergy, transport for london, ve coventry üniversitesinin  güçlerini birleştirerek oluşturduğu konsorsiyum Londra genelindeki otoparklarda ve taksi duraklarında kablosuz şarj üniteleri kurmayı planlıyor. İşte bu konsorsiyuma bir destekte ingiliz hükümetinden geldi. 3.4 milyon pound destek ile hem elektrikli taksileri daha cazip hale getirmek hemde karbon seviyesinin düşmesine katkıda bulunmak isteyen İngiliz hükümetinin ileride daha büyük yardımlarla projeyi desteklemesi bekleniyor.

Nottingham belediyesi tarafından sahiplenilen  10 adet LEVC TX model ve  Nissan ENV200 model Elektrikli taksiler, bu proje kapsamında Şoförler tarafından ücretsiz olarak kullanılacak. Belediyelerin Üniversitelerle bu şekilde ortak hareket etmesinin sorunların çözümüne hız kazandıracağı kesindir. Ne diyelim darısı bizim Üniversitelerimize ve belediyelerimize.

İngiliz Hükümeti yukarıdaki desteğin yanında 50 milyon poundluk bir desteği yeni elektrikli taksi alacakların araç başına 7500 pound indirim almaları için kullandı. 20 milyon poundluk bir destek belediyelere elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurmaları için verildi. Ayrıca 0 emisyonlu Taksiler diğer vergi avantajlarından da yararlanıyorlar.

Yaklaşık 3 yıl gibi bir süre zarfında Türkiye genelindeki Taksicilerin Elektrikli Taksilerle tanışacağını düşünürsek geleceği iyi planlamak her meselede olduğu gibi Elektrikli ticari taksiler meselesinde de önem arz etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin