GündemRöportaj

Feci Kaza!! Martı Kullanan Kişi Hayatını Kaybetti

Dün gece Büyükdere caddesi, Oto sanayi bölgesinde Martı scooter  Kullanan kişiye araç  çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan kişi hayatını kaybetti. Son Günlerde yasallığı Tartışma konusu olan bu scooter türü araçların güvenlik sorunu bir kez daha gündeme geldi. Bu son olaydan sonra Kullanan kişilerin tamamına yakınının kask kullanmadığı ulaşım araçları hakkında Yetkililer nasıl bir önlem alacak bilinmiyor.

Yaya kaldırımlarında geçişleri engellediği için bir çok vatandaş tarafından şikayet edilen bu araçların geleceği merak konusu. Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği İstanbul genelinde kaldırımlara park eden bu araçların engelliler için ciddi tehdit oluşturduğunu bunun çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Dernek Başkanı Adem Kuyumcu açıklamasında ;

“Erişilebilirlik kültürü oluşturulmadan, bisiklet yolları yapılmadan yaygınlaşan Martı adı verilen bu sessiz araçlar görme ve işitme engellilerle yaşlılar için ciddi tehlikelere yol açıyor.  Yaya yolları sadece yayalarındır. Ulaşım aracı olarak motorlu taşıtlar, motosikletler, bisikletler ve şimdi de Martı adı verilen bu sessiz araçlar yaya yollarındalar.

“Yaya yolunun ortasında direkler, ağaçlar, cafe, restoran masaları ve diğer işletmelerin tezgahlarının olması da ortopedik, görme, işitme engelli bireyler, yaşlılar ve bebek arabalı ailelerin hayata katılımına engeller yaratmaktadır. Erişilebilirlik dediğimiz engelsiz mimari çevre konusundaki kanunları uygulamayanlara cezalar bile vardır.

“Belediye çalışanlarına, mimarlara, mühendislere, şehir plancılarına ve müteahhitlere erişilebilirlik hakkında sadece teknik bilgi vermek yetmiyor olduğunu 15 yıldır deneyimliyoruz.  Erişilebilirlik standartlarını uygulamanın 10 milyondan fazla engelli vatandaş ve aileleriyle 40 milyon vatandaşın psiko sosyal ve sosyo ekonomik sebeplerini ve sonuçlarını da herkese öğretmek gerekiyor” dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin