GündemRöportaj

Turizmciler UKOME Temsilciliğini Neden Çok İstiyorlar?

TÜRKİYE ŞOFÖRLER ve OTOMOBİLCİLER FEDERASYONU Kapısındaki Büyük Tabelanın üzerinde yazan yazı aynen bu.  Ülkemizdeki Ulaşımın ve Trafiğin en büyük unsurlarından birisi bu kurumdur. Kurumun aylık çıkardığı derginin adı bile Trafik Dergisidir. Peki UKOME nedir? Açılımı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’dir. UKOME’nin karar aldığı konular ise;

Anaarterler, ağır tonajlı araçlar, yayalaştırma projeleri, faytonlar, otobüsler, minibüsler, taksiler, dolmuşlar, TCDD, deniz vasıtaları, raylı sistemler, resmi ve kurum park yerleri, pazar yeri, semt pazar yerleri, trafik düzenleme projeleri, toplu taşımacılık ve servislerdir.

Yukarıda saydığımız konular UKOME toplantılarında masaya yatırılırken alınan kararlara imza atacaklar arasında bulunan TŞOF imza yetkisini yetersiz bulan Başta Turizm taşımacılığı yapanlar ve Turizm taşımacılığı yapıyormuş gibi görünmek isteyenler, Bir süredir Ticaret Odaları ve TOBB üzerinden İç İşleri bakanlığına baskı yapıp imza yetkisi alma peşindeler. Peki bunun sebebi nedir biraz irdeleyelim neden devamlı köşe yazarlarına bu konuyu yazdırıyorlar?

1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun i) ve j) maddeleri şu şekildedir.

  1. i) Transfer: Turistin; düzenlenen paket tur veya turun başlangıç noktasına kadar, herhangi bir safhasında veya sonunda, sınır giriş ve çıkış kapıları, marinalar, şehirlerarası veya uluslararası ulaşım hizmetlerinin sunulduğu otogar, gar, liman, havalimanı gibi yerlerden konaklama yapacağı tesise veya tesisten bu ulaşım hizmetlerinin sunulduğu yerlere veya programın başladığı yerleşim yerinden konaklama tesisine veya programın bitiminde, tesisten yerleşim yerine bir araçla bir tarifeye bağlı kalmaksızın seyahat acentası tarafından verilen ulaşım hizmetini,
  2. j) Tur: Türkiye’nin tarihî, doğal, kültürel, turistik değerlerinden en az birini tanıtma ve ulaştırmayı birlikte kapsayan, bu hizmetlerin dâhil olduğu tek bir fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti yirmi dört saatten kısa bir süreyi kapsayan veya konaklama içermeyen ticarî faaliyeti, ifade eder.

Uluslar arası bir Aplikasyon yurdumuza girmeden önce İstanbul’da yaklaşık 2000 adet olan Turizm servis taşımacılığı yapan araç sayısı bir anda malum Aplikasyonla birlikte 9000 araca kadar çıktı. Ulaşım sektörünün tüm bileşenlerine sormak isterim. Bir anda 9000 adetlere ulaşan araçların içinden ne kadarı Yurt dışından büyük uğraşlarla Turist getiren gerçek turizm hizmeti veren firmaların araçlarıdır? Veya kaç adet araç Yukarıdaki 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunundaki Tur ve transfer maddelerine uyarak çalışıyor?  İsmi herkes tarafından bilinen birkaç aplikasyon U-ETDS sisteminin 1 saat önceden bildir turistini taşı kolaylığını kendi kafasına göre yorumlayarak bu gün artık HERKESİ TAŞIYAN aplikasyon haline gelmiştir. Turist olmanıza gerek yok bu aplikasyonlardan araç çağırabilir Mecidiyeköy’de oturduğunuz evden Ortaköy’e kumpir yemeye gidebilirsiniz. WhatsApp  guruplarında organize olup birbirlerine yolcu paslayanlar veya Bazı Otellerdeki yöneticilerle ,resepsiyon görevlileriyle ve bellboylar ile anlaşıp yolcu taşıyanlar bilmeliler ki görünmez değiller.

Biz bu konuları gündeme getirdiğimizde bizlere siz mahalle korsanları ile uğraşın bize karışmayın diyenler Yazımızın başındaki UKOME temsilciliği isteyen gurubun tam ortasındalar. İç İşleri bakanlığının bu tablodan haberdar olması, konulara vakıf olması Yukarıda saydığımız gurupların en büyük şanssızlığıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin