GenelGündemITEORöportajSon DakikaTeknoloji

İZMİR’DEKİ DİJİTALLEŞME, NEDEN İSTANBUL’DA YOK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Rant Peşindemi, Halka Hizmet Derdindemi?

blank

İZMİRLİLER, DİJİTAL TAKSİ SİSTEMİNİ ÇOK SEVDİ…

 

ENTAKSİ TAM GAZ

 

Esnaf-kamu işbirliğiyle hayata geçirilerek Türkiye’de bir ilk olan “EnTaksi İzmir” büyük ilgi görüyor. İnternetten taksi çağırma, şoförü puanlama, temassız ödeme gibi birçok yeniliğe sahip uygulama, taksi kullanıcılarının memnuniyetini artırdı

İzmir, taksi taşımacılığında dijital döneme adım attı… İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, taksileri 21’inci yüzyıl teknolojisine kavuşturan mobil aplikasyon kurdu. Mobilbil Kent Teknolojileri Firması’nın teknik altyapısını kurduğu sistem, bir yılı aşkın süre test edildi.

Taksileri akıllı cihazlar ile internet üzerinden dijital ortamda da erişime açık hale getirerek geleceğe taşıyan EnTaksi İzmir, tüm sınavları başarıyla geçti. İzmir Ulaşım Merkezi’nde (İZUM) de test edilip tam not olan EnTaksi İzmir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı törenle yılbaşında devreye alındı, esnaf-kamu işbirliğinin eseri olarak tüm Türkiye’ye örnek oldu.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Celil Anık, uygulamanın kent merkezindeki 2 bin 823 taksinin tamamına kazandırıldığını açıkladı.

Dijital devrim

Anık, pandemi nedeniyle yaşanan olumsuzlukları da aşıp sistemi tamamen hazır hale getirdiklerini, uygulama üzerinden kredi kartıyla temassız ödeme imkanı sunmalarının ardından EnTaksi İzmir’e ilginin daha da arttığını dile getirdi, şunları söyledi:

“İzmirliler uygulamayı çok sevdi. Kullanan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Gördüğümüz ya da bize bildirilen eksikler ve öneriler ışığında yazılımda güncellemeler yaparak uygulamayı daha kullanışlı hale getiriyoruz. İnternetten taksi çağırma, şoförü puanlama, temassız ödeme gibi birçok yeniliğe sahip EnTaksi İzmir, getirdiği yeniliklerle taksi kullanıcılarının memnuniyetini de artırdı. Odamızın iletişim hatlarına yapılan bildirimler hem artan memnuniyeti hem de ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor.”

blankENTAKSİ İZMİR BÖYLE ÇALIŞIYOR

 • AppStore ya da Google Play’den akıllı cihazlara indirilebilen EnTaksi İzmir’i kullanmak için cep telefonu numarası üzerinden giriş yapmak yeterli oluyor.
 • Mobil aplikasyon kullanılarak günün 24 saati bir tuşla taksi çağrılabiliyor.
 • Sistem en yakındaki taksiyi yönlendiriyor.
 • Taksi çağıran kişi, hangi aracın ve şoförün geleceğini sistem üzerinden görebiliyor, şoför hakkında yorumları okuyabiliyor.
 • Kişi, gideceği yerin mesafesini ve güzergahını haritadan görüp ödeyeceği tutarı yolculuk öncesi öğrenebiliyor.
 • Sistemin otomatik olarak yönlendirdiği şoför hakkındaki yorumlar okunup istenmezse başka taksi talep edilebiliyor.
 • Müşteriler, seyahat sonrasında aracın temizliği ve şoförün davranışları hakkında puanlama ve yorum yapabiliyor. Bu değerlendirmeler herkes tarafından görülebiliyor.
 • Tüm yolculuklar sistem üzerinde kayda alındığı için taksilerde unutulan ya da düşürülen eşyalara kısa sürede ulaşılıyor.
 • İngilizce dil seçeneği sayesinde yabancılar da sistemi kolaylıkla kullanabiliyor.
 • 0850 495 0 495 numaralı çağrı merkezinden de günün 24 saati taksi çağrılabiliyor ve teknik destek alınabiliyor.
 • Uygulama üzerinden tıpkı elektronik alışverişlerdeki gibi kredi kartıyla ödeme yapılabiliyor.

 

blank
rbt

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, EnTaksi İzmir ile kentteki tüm taksilerin dijitalleştiğini ifade etti.

blankblank

blank
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ah ah,bizde halkımıza daha kaliteli hizmet verebilmek için yetkililerden görevlerini yapmalarını istiyoruz ama malesef yetkililer bilerek ve isteyerek sektörün gelişmesini engelliyorlar, biz yapalım diyoruz onada müsade etmiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin