Yazarlar

KALİTELİ HİZMET, KALİFİYEDEN GEÇER…..

Korkut Aykut AKKOYUNLU

blank

Sizlere taksidergisi.com olarak merhaba derken, değişen ve artık tamamen dijitalleşmeye başlayan dünyada, mesleğimizin geleceğine katkı sunma arzusundayız. Her ne kadar dünya dijitalleşse de bazı şeyler asla değişmez.

Bizler İnsan odaklı hizmet veren bireyleriz, dolayısı ile her ne kadar dış etkenlerin bizlerin şartlarını zorlaştırıyor gerçeğini göz ardı etmesek te, araçlarımıza 10, 15, 20 dakikalığına misafir olan müşterilerimize KALİTELİ HİZMET vermek çokta zor olmasa gerek. Bunu sağlamanın en önemli unsuru da KALİFİYE İNSAN olmaktır.

Bizler bir pastane gibi, bir lokanta gibi, yada her hangi bir şeyi imal ederek insanların hizmetine sunanlar gibi, kaliteli ürün peşinde olan işletmelerden değiliz. Kaliteli bir ürün yapabilirsiniz, hatta dünyada kimsede bulunmayan en kaliteli ürünü de yapabilirsiniz ama kaliteli hizmet ile bunu satmazsanız belli bir süre sonra işlerinizin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Mesela bir baklava imalathaneniz vardır, merdiven altı tabir edilen yerlerden temin ettiğiniz ucuz malzemeler ile ortaya bir baklava çıkartırsınız bunu da X liraya satabilirsiniz, kimsede sizi bu konuda eleştiremez. Fakat kaliteli bir ürün ortaya koymak isterseniz o zaman bu durum sizin gelirinizle doğru orantılıdır, en kaliteli malzemelerden baklava ortaya çıkartarak 3X liraya satabilirsiniz.

Dolayısı ile bizler KALİTELİ ÜRÜN satmak yerine HİZMET satıyorsak burada Gelir seviyesinden değil, kalifiyeden bahsedilebilir. Verdiğimiz hizmetin karşılığını, emeğimizin karşılığını tam olarak alamıyor olabiliriz, bu konuda bende herkes gibi düşünüyorum. Baştan kabullenerek girmiş olduğumuz bu şartlarda bu mesleği icra ediyorsak, şartlarımızın düzeltilmesi için, kurumsal, hukuksal anlamda ilgili ve yetkili birimlere başvurabiliriz, isteklerimizi ifade edebiliriz, bunun mücadelesini verebiliriz lakin şartlarımızın zorluğunun bedelini HİZMET vermek zorunda olduğumuz müşterilerimizden çıkartamayız.

Bizler HİZMET sektörüyüz, bizim kalitemizde, KALİFİYE insan olmaktan geçer. Bizlerden HİZMET bekleyenlerin ilk beklentisi eğer ki, küçük bir tebessüm, güzel bir hitap ve gidecekleri yere güven içerisinde sağ salim bir şekilde gitmekse eğer, bunu GELİR SEVİYESİNE değil, EĞİTİM SEVİYESİNE bağlayabiliriz…

 

Korkut Aykut AKKOYUNLU

taksidergisi.com

Genel Yayın Yönetmeni

blank
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Öncelikle derginiz hayırlı olsun. Sektöre katkı sağlayacağına inanıyorum. İyi kaptanı iyi araç sahibi ile buluşturabilmek kaliteli hizmet için önemli.

  2. Korkut bey kalite mutlaka kalifiye insan çalıştırmaktan geçer ama malesef bu sektörde kalifiye eleman sayısı hızla düşmektedir. Sebebi gelir kaybı, taksimetre ücretlerinin zamanında güncellenmemesi, bu sektöre emek vermeden resmen çökmeye çalışan hırsızların medya yolu ile algı operasyonu yaparak bu sektörü kötülemeleri vs. gibi nedenlerle yıllarca bu mesleğe gönül vermiş insanlar teker teker neredeyse asgari ücretle başka mesleklere geçiyor. Tüm yetkileri tek başına elinde bulunduran İBB’ye eğitim diyoruz yok, denetim diyoruz yok, yaptırım diyoruz yok. Kıyaslamaya gelince Londra taksileri ile kıyaslanıyoruz ama ücrete gelince Afrika ücretleri ile hizmet vermemiz ve kalifiye eleman çalıştırmamız bekleniyor ne diyeyim sonumuz hayır olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin