GündemYazarlar

Önce can güvenliğimiz!

Hüseyin Duman

Saygıdeğer Meslektaşlarım; önce taksi dergisine çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyor ve bizlere dergisinde köşe ayırdığı için çok teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar bizim öncelikli sorunumuz, para kazanmaktan da, her şeyden  önce CAN GÜVENLİĞİMİZ..
Bu konuda bugüne kadar neler yapılmıştır, önce bunu bir hatırlayalım.
2006 senesinde taksicilere özel  Ford Connect bir kabinli araç yaptı. Aylarca Fuarda, Showroom da kaldı kimse almadı.
Halbuki kanunda yönetmelikte “Kabin Takılabilir”  ibaresi olduğu halde kimse almadı. Yani kanunen de bir engel teşkil etmiyordu…
2009 senesinde zamanın maliye bakanı ve Çalışma bakanı Taksicilere kabinli araç yapılacağını ve bu araçların ÖTV ve KDV alınmayacağı konusunda Beyanat verdiler. Ama bu konuda da bugüne kadar birşey yapılmadı.verdikleri Beyanat ile kaldılar.
2011 senesinde İBB “İstanbul Taksisini seçiyor” diye bir yarışma düzenlendi. Bu yarışmada Amerika Newyork’ta İkinci olan Karsan da katıldı. Prototip ile yarışmada birinci oldu. Pekiii ne oldu.? Birinci olana ödüller verildi, devamı gelmedi.
Biz taksiciler olarak her olaydan sonra eylemler yaptık. Yolları köprüleri  kapattık. Hatta bu konuda en uzun süren eylemi (Bize göre eylem) Beşiktaş meydanında yirmi iki gün süren “CAN GÜVENLİĞİMİZ İÇİN KABİNLİ ARAÇ İSTİYORUM” diye bir imza kampanyası başlatarak bir çadır açtık.
On bin imza topladık.Her gün bir medya geldi haberlere konu olduk. Yirmi iki gün boyunca gündemde kalarak en önemli sorunumuzu dile getirdik. Hatta o zaman sosyal farkındalık için ikinci bir kampanyamız olan ” TAKSİM AKILLI, KEMERİM TAKILI” kampanyamızı da devreye sokarak medyada ” Taksicilerden can güvenliği için çifte kampanya” diye haber olmuş ilgi çekmişti. Topladığımız imzaları İBB’ye teslim ettik ve en azından İstanbul için KABİNLİ ARAÇ istediğimizi ilettik. Bu isteğimizi şu anda yönetimde bulunanlara da geçenlerde yapılan Ulaşım çalıştayında  hem konuşma yaparak hem görselleri de kendilerine sunarak topladığımız imzaları ileterek isteğimizi yeniledik,kabulde gördük. ” evet doğru söylüyorsunuz, gerçekten kimi taşıdığınızı bilmiyorsunuz” diye teyit edildik. En azından artık şunu söylüyorlar ” Kimi taşıdığınızı bilmiyorsunuz”….
Geçenlerde Ülkemizde herkesin gurur duyduğu yerli ve milli araç tanıtımı vardı.
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Sayın Eyüp AKSU, Bana göre çok yerinde ve doğru bir demeçle ” Onyedi bin siparişi ilk biz veriyoruz” diyerek gündeme oturdu. Ondan sonra herkes sosyal medya üzerinde fotomontaj ile plakalarını yazarak buna destek verdi.Bizde destek verdik ;verirken en önemlisi olan KABİNLİ ARAÇ olması içinde çalışma yapılır en az 100.000 satar diyerek  isteğimizi de yineledik….
Bu isteğimizi yetkililere iletmede, bıkmadık usanmadık, yılmadık. Fırsatını bulduğumuz her ortamda anlatmaya çalıştık. Şimdi farklı bir proje ile can güvenliğimiz konusunda yeni bir  çalışma ile gene gündeme geleceğiz. İnşallah bu sefer bu isteğimizi yerine getirir Kabinli aracın Taksilere mecbur olması için gerekli düzenlemeleri yaparlar..BUGÜNE KADAR HERŞEYE ÇÖZÜM ÜRETEN DEVLET NEDEN BUNA ÇÖZÜM ÜRETMEZ işte bunu anlamıyoruz. Bir dahaki Yazıda görüşmek üzere…

Hoşçakalın, Dostça kalın. Saygılarımla

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin