GenelGündemRöportaj

Taksi Şoförü Maske Takan Turistten Corona Virüs Kaptı

Tayland’da 51 yaşındaki Taksi şoförü, Maske takan Çinli Turistten Corona virüs  kaptı. Aracına aldığı Çinli turistin sürekli öksürdüğünü fakat yüzünde maske olduğunu anlatan taksi şoförü yinede virüse yakalanmaktan kurtulamadı.

New England Tıp dergisinin haberine göre Ocak ayının sonlarında başlayan Şubat ayı içerisinde gerçekleşen olayda; Taksi şoförü Corona virüs hakkında bilgi sahibi olmadığını sonradan öğrendiğini söyledi.

Hastalığın ilk günlerinde eczaneden aldığı ilaçlarla geçeceğini düşünen taksici daha sonra nefes darlığı,Yüksek ateş ve öksürük şikayetleriyle hastaneye başvurdu. Yapılan testlerin ardından Corona virüse yakalandığı anlaşılan taksicinin Çin halk cumhuriyetine seyehat etmediği anlaşıldıktan sonra Virüsü nereden kaptığı araştırıldı. Araştırmalar sonucunda virüsün  aracına binen Çinli turistten geçtiği belirlendi. Çinli Turist Maske takmasına rağmen virüsün çok küçük olması virüsün taksiciye bulaşmasına sebep oldu.

Uzmanlar konu ile ilgili, hastalığın en çok virüsün olduğu yüzeylere dokunmakla geçtiğini bu yüzeylere dokundaktan sonra ellerinizi ağzınıza veya burnunuza sürdüğünüzde mikroplara davetiye çıkarmış olduğumuzu söulediler.  Ellerin çok sık yıkanması hastalığa karşı korunmada en önemli etken.

Hastanede gözetim altında tutulan taksici hastalığı yenmeyi başardı. Aile bireylerine yapılan testlerin negatif çıkması herkesi sevindirdi. Doktorlar Taksi şöförüne hastalandığında evden çıkmadığı ve hastalığı kendilerine zamanında bildirdiği için teşekkür ettiler.

Taksici ”Karantina altındayken her gün hastalığın yayılışını televizyondan takip ettim ve Vuhandakilere dua ettim. Eğer hastalığı yenmeyi ben başardıysam sizde başarabilirsiniz” dedi

Yılda 11 milyon Çinli Turistin ziyaret ettiği Tayland’da 42 kişi bu hastalığa yakalanmış durumda.Turizm hastalığın yayılmasında önemli bir etken Fakat taksi şoförleri gibi bir çok kişi geçimini Turizmden sağlıyor.

Virüse yakalanan Tek taksi şoförü Taylandlı taksici değil. Japonyada karantina altındaki yolcu gemisinin yolcusunu taşıyan 60 yaşındaki taksici hastalıkla mücadele etmeye devam ediyor. Japonya’da 70 yaşındaki bir başka taksi şoförü ve bir otobüs şoförü’de bu hastalıkla halen mücadele ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin