GenelGündemRöportaj

Taksiciler Corona Virüse Karşı Kendinizi ve Yolcularınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Taksiciler için 6 Maddelik Koruma önerileri

Maske Takmak elbetteki önemli bir korunma yöntemi fakat Maske takmak Taksiciyi yolcusundan, Yolcusunu Taksiciden korumaya tek başına yeterli gelmeyebilir. Peki Virüs taşıma ihtimali olan bir yolcudan kendinizi nasıl koruyacaksınız?1-Başkalarına direkt temas etmekten veya Başkalarının eşyalarına direkt temas etmekten Kaçının: İşi insan taşımak olan Taksicilerin bunu yapması  Elbetteki çok zor ama Yinede dikkat edeceğiniz bazı önlemler var. Öncelikle yolculuk boyunca Yolcunuzla direkt kontak kurmamaya dikkat edin. Eğer Yolcunun çantasını,valizini veya herhangi bir eşyasını kaldırmanız gerekiyorsa bunu kağıt peçete veya ,kağıt mendil ile yapın. Mutlaka işiniz bittikten sonra ellerinizi bir bez ile veya ıslak mendil ile temizleyin

2-Ellerinizi sık aralıklarla yıkayın: Virüslerden kendimizi korumanın en etkili yolu ellerimizi sık aralıklarla en az 20 saniye yıkmaktır, Fakat gün boyu araç içinde çalışan taksicilerin bunu yapması zordur bu yüzden yanınızda mutlaka dezenfektan jel veya antibakteriyal ıslak mendil bulundurmalısınız. Özellikle her para alışverişinden sonra ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. Kirli ıslak mendil ve peçeteleri dikkatli bir şekilde imha etmelisiniz.

3-Aracınızda mutlaka Kağıt mendil bulundurun: Kağıt mendiller öksürürken veya hapşırırken ağzımızı kapatmakta yardımcı olur, bizim için veya yolcumuz için bunları bulundurmak önemli.

4-Hapşıracağınız zaman ağzınızı kolunuz ile kapatın elinize hapşırmayın: Elinizi yüzünüze dokunduracağınız için veya başkalarına elinizle temas etme şansınız yüksek olduğu için elinize hapşırmayınız. Virüsün yayılmasındaki önemli etkenlerden birisdir bu

5-Yüzünüze dokunmayın: Elleri sürekli direksiyonda olan birisinin yüzüne dokunma şansı, Bir ofis çalışanına göre daha düşüktür fakat Gözlüğünüzü düzeltmeniz gerekirse veya yüzünüz kaşınırsa bunu kağıt pecete ile yapın

6-Yolcularınızdan Arkadaşca ama Kararlı bir şekilde hijyen kurallarına dikkat etmelerini isteyin: Eğer Yolcunuzun hasta olduğunu gözlemlerseniz ondan temel hijyen kurallarına uymasını isteyebilirsiniz.Gerekirse hasta yolcunuza kağıt peçete veya ıslak mendil verin. Virüsü yolcumuzdan kapıp başkalarına yaymak İsteyeceğimiz en son şeydir.Bunu yolcunuzunda anlaması gerekir.

 

Yukarıda saydığımız önlemler çok açık ve net önlemlerdir bunlara uymaya mutlaka özen gösterin.Devamlı aklınızda tutun ve her yerde uygulayın. Unutmayalımki işi halk ile temas halinde olan Taksicilik gibi mesleklerde kesin koruma mümkün değildir ama virüsü kapma riskini en aza indirmek önemlidir.

Bu virüse karşı ilaç bulunana kadar Taksicilerin hastalıklara karşı kendilerini korumaları ve kazançlarını sürdürebilmeleri Aileleri ve toplum için önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin