GenelYazarlar

Taksici şehrindeki trafiği düzeltebilir

Salih Altunışık

İstanbul’da 30 senedir taksicilik yapıyorum 1.300.000’den fazla kilometre yaptım. Bu tecrübe mi İstanbul trafiğindeki problem noktaları çözmek için kullanıyorum. Çözüm için planlar ve  projeler yaptım videolar çektim yetkililere ulaştırdım.

Yaklaşık 150  projem, fikrim İstanbul’da hayata geçti birçok yerde trafik rahatladı, birçok yerde trafik kazaları azaldı, zaman yakıt tasarrufu yapıldı. Bu 150 projenin hayata geçmesinde bazen engeller yaşadım. Ama hiçbir zaman yılmadım. İlk önce bunları bir resim defterine çizerek İBB ulaşım daire Başkanlığı’na götürdüm daha sonra bu projeler  diğer kademelerde incelendi bazıları hızlı bir şekilde hayata geçti. Bazen bir taksicinin proje vermesi bazı yetkililerin engeline takılabiliyor. Benim doğrularıma olanlar yanlış diye biliyorlar hatta fikir çatışmaları yaşayabiliyorsunuz. Bu çatışmalar beni hiçbir zaman yıldırmadı çünkü devamında milyonlarca insanın rahatlayacağını gördüğüm için veya ülkem yakıt tasarrufu sağlayacağı için veya insanlar ambulanslarda ölmeyeceği için projelerimden hiçbir zaman vazgeçmedim.

Çizimlerim çok mükemmel çizimler değil ama derdimizi anlatan çizimler. Bunlar haber kanallarının  ve radyoların dikkatini çekti onlar da destek oldular. Devamında destek sayısı arttı ve bu başarının öncülerinden oldular. Aslında yaptığım çok basit şeyler ben şu şekilde yapıyorum, trafiğin sıkıştığı noktaları belirliyorum burada nasıl bir çözüm üretebilirim ona bakıyorum. Bazen bir bariyerin kaldırımın kenarı alınması genişleme yapılması trafiği çözüyor, bazen bir ışık suresinin değiştirilmesi, bazen yolların tek yön yapılması, bazen kavşaklara geldiğimiz zaman sıkışmanın önlenmesi için kavşağa girmeden içten U dönüşler yapılması, bazen bir hatalı kaldırımın yolun önüne plastik dubalarla önlem alınarak kazaların önlenmesini sağlanması.

Evet ben bunları gördüm çizdim anlattım. Bu projeler kaybolmasın diye YouTube Salih Altunışık taksicisi kanalına yükledim. Ölüm her an gelebilir ama projeler burada kalsın.

Şimdi sizden istediğim sizde şehrinizde sıkıntılı olan yerleri yetkililere bildirmeniz.

Taksiciler ve şoförlük yapan herkesin yaşadıkları şehirlerde bu güzel çalışmalara girmesini istiyorum. Fikir siz de kalmasın fikir hayata geçsin. Fikriniz hayata geçtiğinde Türkiye’ye ve insanlığa ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz ve mutlu olacaksınız.

Taksici yaşadığı şehri çok iyi bilir nerede trafik tıkanıyor nerede kazalar oluyor bunu çok iyi etüt edip  nasıl çözüleceği konusunda fikir üretebilir. İstanbul ve Türkiye’nin birçok yerinde böyle plan ve projesi olan başka taksici dostum, şoför arkadaşım vardır. Şurası şöyle olsa trafik düzelir burası böyle olsa kaza olmaz gibi fikirlere sahiptir fakat tek eksiğimiz bunları yetkili merciiler ile paylaşmadığı mız için yalnızca bunlar sözde kalıyor icraata geçmiyor.

Bu olguyu bir şekilde yenmemiz gerekiyor. Her ne konuda olursa olsun gördüğümüz yanlışlıkları silsile yoluyla ilk baştan başlayarak yetkililere bildirmemiz gerekir. İlk yetkili de olumsuz cevap aldığımızda daha üst kademelere bu şikayetleri bildirmemiz gerekir ve artık sosyal medya ortamında bunlar çok rahat karşılık buluyor. Özellikle Cimer bu konuda en etkili kurumlardan birisi.

Sonuçta bu işe imza atacak olan yetkililerde insan fakat istişarede bereket vardır. Bir yerde başarı aranıyorsa sahadaki insanlardan destek almak gerekir. Sahadaki insanlar çok daha iyi görebilir yararlı fikirler sunabilir. İstanbul’da yeni havalimanı girişinde yeni bir cami yapılıyor.. Caminin minare mimarisi çok çirkin idi yakında açılışı da olacak. Eğer müdahil olmasaydık inanıyorum ki İstanbul havalimanı var olduğu süre içinde biz rezil olacaktık

Sizlere şunu tavsiye ediyorum bir an önce ülkemiz için ne yapabiliriz elinizdeki en iyi şey nedir onu ülkemize ve insanlığa su’nun. Bunlar hayata geçtikçe hem mutlu olacaksınız hem de bu hayır yapıldığı süre içinde size sevap olarak yazılacaktır Bunun bilincinde olalım

Bana Salih Altunışık 0535 390 42 37 numaradan her zaman ulaşabilirsiniz YouTube Salih Altunışık taksici kanalında projeleri görebilirsiniz amacımız ünlü olmak değil yalnızca ülkemize bir şeyler katabilmek.

Hayırla kalın ülkemin güzel insanları

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin