GenelGündemRöportajSon DakikaYazarlar

Zaman, Birlik Zamanı !

Dünya olarak, asla öngöremediğimiz zorlu bir süreçten geçiyoruz. Ne dünyanın en iyi ekonomileri, ne de en iyi savunma sistemlerine sahip ülkeleri, bu süreçte rahat değil.

Bizler taksi esnafı olarak, günlük şehir yoğunluğuna göre kazanç elde edip; giderlerimizi günlük sağlayan esnaf kesimiyiz. Covid-19 virüsü önlemleri kapsamında tüm halkımızın günlük yaşamları değişime uğradığı gibi, bizlerin de hem yaşam standartlarımız hem günlük kazançlarımız değişime uğradı.

Günlük kazanan araç sahibi arkadaşlarımız da günlük kazançla evinin nafakasını çıkartmaya çalışan şoför arkadaşlarımız da bu süreçte belli zorluklarla karşı karşıya. Virüs belası ortalığı kaplamışken -yaşanan işsizliğe rağmen- can sağlığını, evde bakmakla yükümlü olduğu ailesinin sağlığını riske atarak; zar zor hem kendi evinin hem de işverenlerinin nafakasını kazanmaya çalışan şoför arkadaşlarımıza işverenlerimiz kendi imkanları dahilinde ne gerekiyorsa yapmalı; ne kadar süreceği, ne zaman biteceği belli olmayan şu bela geçene kadar iş verdikleri arkadaşlara maddi manevi desteklerini esirgememeli, gerekirse kendi çevresinde zor durumda olan şoför arkadaşlardan başlayarak, şu süreçte bir yaraya merhem olma ümidi ile dayanışma ruhunun tüm güzelliklerini herkese göstermeli.

Unutmamalı ki, veren el, alan elden hayırlıdır.

Madalyonun bir diğer tarafından bakacak olursak, siz bakmayın belli kesimin “plaka baronu” çığırtkanlıklarına. Binlerce plaka sahibi tanıyorum; ben ne kadar zorluk içerisindeysem onlar da o kadar zorluklarla mücadele içerisinde. O yüzdendir ki, çalışan şoför arkadaşlarımız da şu süreç içerisinde ellerinden geldiğince iki taraflı düşünmeli, dengeleri her daim gözetmeli, işverenlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeli, hepsinden öte, hak-hukuk çizgisine riayet etmeli.

Dolayısıyla, işvereninden şoför arkadaşlarımıza kadar her birimiz bu zorlu mücadeleyi el birliğiyle atlatmak zorundayız. Hiçbir şeyi tek taraflı değerlendirmemeli, kendimiz için istediğimizi karşı taraf içinde istemeliyiz.

Kim ne derse desin, içimizdeki art niyetli plaka sahiplerine, art niyetli şoförlere rağmen, ben her zaman, bir elmanın iki yarısı olduğumuz düşüncesindeyim. Bir elmanın bir yarısı kurtlanırsa diğer tarafı da zamanla yenmeyecek hale gelir; eğer bu gemi batarsa, her birimiz batarız.

O yüzdendir ki; BİZ BİZE YETERİZ, BİZ BİRLİK OLUNCA GÜZELİZ!

Korkut Aykut AKKOYUNLU

Taksi Dergisi

Genel Yayın Yönetmeni

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin