GenelGündemRöportajSon DakikaTeknoloji

UBER TÜRKİYE’NİN ABD’Lİ YETKİLİSİNE 2 YIL HAPİS CEZASI!

blank

2918 sayılı karayolları trafik kanunu ve taksi yönetmeliği maddelerine aykırı hareket ederek yolcu taşımacılığı yaptığı tespit edilen ve haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle Ekim 2019 yılında 10.Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından erişim yasağı getirildikten sonra Uber XL araçlarının faaliyetleri durdurulmuştu!blank

Uber firmasına bir şok da, Yeni Nesil Taksiciler Kooperatifi (YENTAKOOP) tarafından; ‘Yasal yollardan D2 yetki belgesi alarak, amaç ve kapsam dışı kullanımla tarifeli taşımacılık yaparak haksız rekabet oluşmasına sebep olmak’ gerekçesiyle yapılan başvuru neticesinde geldi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, Uber Turkey Yazılım ve Teknoloji Hizmetleri firmasının suç tarihi itibarıyla Türkiye Yetkilisi olan ve Tükiye’ye hiç gelmediği belirtilen Francois Pascal Chadwick‘in şüpheli olarak 2 yıl hapsini talep etti. Amerika’dan noter aracılığıyla hakkındaki iddialara yanıt veren Chadwick, Haksız rekabet içerisinde herhangi bir eylemlerinin olmadığını iddia etti. Diğer taraftan Firmanın Türk yetkilisi Barış İ. hakkındaki soruşturma evrakı ise dosyadan ayrılarak, uzlaştırma bürosuna gönderildiği kaydedildi!blank

Yeni Nesil Taksiciler Kooperatif başkanı Kıyasettin Telli tarafından yapılan açıklamada, Daha önce savcılığın hazırladığı iddianamenin Asliye Ceza Mahkemesine gönderildiği, mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyayı Fikri Sinai Haklar Ceza Mahkemesine gönderdiğini, bunun neticesinde de Cumhuriyet Savcılığının Uber Türkiye yetkililerine hapis cezası talep ettiğini vurgulandı.

 

 

blankKonuyla alakalı görüşlerine başvurduğumuz Yeni Nesil Taksiciler Kooperatif Başkan Yardımcısı Kadir Sivriburun, Taksi Esnafımızın emeğine haksızca ortak olmaya çalışan Uber Türkiye üst yöneticilerinin, işledikleri haksız rekabet suçuna istinaden, hapis cezası ile yargılanmaları yönünde kooperatif olarak dilekçe verdik. Bu dilekçemiz de Cumhuriyet Savcılarımız tarafından haklı bulundu ve 2 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Bildiğiniz gibi Uber firması ve yetkilileri başta Fransa olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde, aynı şuçtan dava açıldı, bizim davamız da bunların benzeridir” ifadelerini kullandı!

blank

Yentakoop başkan danışmanı ve Taksi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni’miz Korkut Aykut Akkoyunlu ise, ‘daha önce Birleşik Taksi Şoförleri Derneği tarafından açılan ve Uber’in faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik dava sürecinde de, dava kazanıldığında da, şuanda da hep aynı şeyi söyledik, Adalet, Adalet, Adalet, bizim adalete güvencimiz her zaman tamdı, gecikmiş bir kararla da olsa Uber davasını kazanmıştık, şimdi 2.aşamaya kooperatif olarak geçtik, umut ediyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanunlarını hiçe sayarak yıllarca taksi esnafının emeğine, ekmeğine ortak olan bu firmanın yetkililerinin hapis cezası ile çarptırılmasını, şüpheli sıfatıyla hakkında hapis talep edilen F.Pascal Chadwick’in ülkemize giriş yaptığı anda gözaltına alınmasını bekleyeceğiz. Diğer bir aşamada ise yıllarca esnafımızın emeğine, ekmeğine ortak olan, kanunsuzca KORSAN TAKSİCİLİK yapan Uber XL. şoförleri hakkında taksiciler olarak açacağımız Tazminat Davaları olacaktır’ görüşlerine yer verdi..

blank

blank
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyicisi Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakıp sayfayı tekrar yenileyin